Skip to content

Złoto i srebro

Inwestycja w złoto i srebro w 2014 r.

Prawdopodobnie do rozpoczęcia następnej bessy na giełdach mamy jeszcze 1- 1,5 roku. (Sygnałem, że zaczyna się bessa na giełdach będzie seria podwyżek stóp procentowych. I w tej chwili wygląda na to, że nastąpi to dopiero w 2015 r.) Czyli przed nami jest jeszcze ostatni okres wzrostu cen akcji na giełdach. Ten ostatni okres przed rozpoczęciem bessy charakteryzuj się tym, że więcej niż na akcjach można będzie zarobić na surowcach. Dodatkowo w początkowej fazie bessy, rosną ceny surowców podczas spadku cen akcji. Dzieje się tak dlatego, że ma miejsce odpływ kapitału z giełd. W tej chwili jest więc dobry moment na zainwestowanie w złoto czy srebro na okres 1,5 -2 lat.

Dlaczego akurat inwestycja w srebro?W 1979 r. ceny srebra (a co za tym idzie sztabki i monety także) zaczęły rosnąć gwałtownie. Ludzie przestali pozbywać się srebra (sztabki i monety) i bardzo chętnie je nabywać po raz drugi w historii. Pierwszy raz miało to miejsce gdy przestano robić 
ze srebra monety będące w powszechnym obiegu jako pieniądze. I właśnie za drugim razem spowodowało to wystrzelenie ceny srebra do 50$ za uncję (31,1 g).

Na powyższym wykresie widać prognozę cen złota, która została sporządzona w 2008 r., na którym widać, że cena złota może sięgnąć ok. 5000$ za uncję w 2012 r. Pomimo tego, że w 2012 r. najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia ze znacznymi wzrostami cen złota i srebra to na pewno nie będą one aż tak duże i rok 2012 wykorzystywał bym raczej na sprzedaż tych metali szlachetnych. Na powyższym wykresie można dostrzec, że sytuacja, z którą mamy teraz do czynienia przypomina tą z lat 1976-1980, kiedy to złoto zaczęło bardzo szybko zyskiwać na wartości. Tylko tym razem ruch na złocie będzie o wiele potężniejszy ze względu na sytuację na rynkach finansowy, kłopoty państw, wojny i ciągłe dodrukowywanie pieniędzy.

Pomimo tego wiele osób jeszcze nie dostrzega tego co dzieje się ze złotem. Gdy opinia publiczna się zorientuje, złoto będzie już wtedy drogie i wszyscy zaczną się zwracać w stronę srebra. A jak się dowiedzą, że jest ono rzadsze od złota to doleje to tylko
oliwy do ognia.

 

Inwestowanie w srebro powinno już wkrótce stać się tak dobre jak inwestycja w złoto, a nawet lepsze. Gdy pierwszy raz inwestorzy zaczęli nabywać srebro w 1960 r. spowodowało to wycofanie produkcji pieniędzy ze srebra. Gdy zaczęli chętnie nabywać srebro w 1979 r. spowodowało to wystrzelenie jego ceny do 50$ za uncję. I wiesz co? W 2006 r. inwestorzy znowu zwrócili się w stronę srebra po raz 3 w historii. W latach 1990-2005 na rynku srebra przeważali sprzedający. Od 2006 r. sytuacja się odwróciła.

Od 1960 r. rządy wielu państw sukcesywnie pozbywały się srebra. Co powodowało utrzymywanie się cen tego kruszcu na niskim poziomie.

Dzisiaj rządy większości państw srebra już nie mają. Oprócz rządów w latach 1990-2005 srebra pozbywali się także inwestorzy indywidualni. Spowodowało to zbicie
cen srebra do tak niskich poziomów za uncję, że nawet jego wydobywanie stało się nieopłacalne i wiele firm zajmujących się wydobyciem wypadło z interesu.

Kto w takim razie to srebro kupował skoro sprzedawały rządy i inwestorzy indywidualni?

Odpowiedz jest prosta, nabywali je producenci przemysłowi.

Nowoczesne technologie, bez których nie wyobrażamy sobie teraz życia nie obejdą się bez srebra (fotografia, elektronika, baterie itp.).Srebro jest wykorzystywane do produkcji w wielu branżach przemysłowych i wyrzucane wraz z urządzeniem w produkcji którego zostało użyte. Oto gdzie poszły całe te biliony uncji srebra sprzedawane w latach 1960-2005.

W 1960 r. było dostępnych ok 2,5 biliona uncji, które mogli kupić inwestorzy indywidualni. W 1990 r. zostało ok 2,1 biliona uncji. Dzisiaj zapasy srebra praktycznie się kończą.

Zmierzam do tego, że po raz pierwszy w historii dostępnego srebra jest mniej
niż złota
.

Od lat 1960-2005 przeszliśmy drogę gdzie praktycznie każde państwo miało mnóstwo zapasów srebra do momentu gdy nie mają ich praktycznie wcale.

W 1979 r. gdy inwestorzy indywidualni pospiesznie nabywali srebro było go dla nich dostępne 2,5 biliona uncji. Od 2006 inwestorzy znowu zaczęli się interesować
srebrem, a dostępnego jest dla nich o wiele mniej.

Chyba nie muszę tłumaczyć co powinno stać się z ceną srebra gdy zwiększa się popyt na nie a jest go na sprzedaż niewiele.

Jedynym powodem dlaczego srebro jest tak tanie jest tylko to że ludzie przez te ostanie kilkadziesiąt lat przyzwyczaili się że jest ono tanie, bo państwa rzucały na sprzedaż jego ogromne ilości.

Gdy jest ogromny popyt i minimalna podaż ceny mogą dojść do poziomów, których nikt się nie spodziewa.

Historycznie 1 uncja złota była warta 12 uncji srebra(12:1). W chwili obecnej ta zależność jest bardzo zachwiana. Srebro jest bardzo niedowartościowane. Żeby sprawdzić jak wygląda ta zależność podziel cenę uncji złota przez cenę uncji srebra. Jest bardzo możliwe że zależność 12:1 powróci I z powodu tego, że srebro jest rzadsze od złota, kiedyś może ono stać się nawet od niego droższe.

Pisząc o inwestowaniu w złoto i srebro cały czas mam na myśli srebro i
złoto w fizycznej postaci, czyli monety i sztabki. Odradzam kupowanie złota i srebra na giełdach i trzymania jego wirtualnej postaci na rachunku. Ceny na giełdach ulegają manipulacjom. Gdy natomiast na giełdach obserwowane są dosyć silne spadki złota
lub srebra ceny tych surowców w fizycznej postaci spadają niewiele.

Jak inwestować w złoto i srebro?

Nabywając złoto lub srebro nabywaj zawsze takie, na którym pisze ile jest uncji i jakiej próby (np.:1 ounce of silver 0.999, 1 oz 999 silver, 1 oz Ag.999).

Kupując monety zawsze kupuj te próby 0,999 unikaj monet próby 0.925. Raczej nie kupuj także monet mniejszych niż 1 uncjowych (1 oz).

Raczej unikaj także monet numizmatycznych, które są bardzo rzadkie, ale i drogie. Może być problem później ze znalezieniem nabywcy na nią.

Jedyną rzadszą rzeczą od rzadkiej monety jest kupiec na nią

Potrzebujesz więcej informacji? Wpisz to co jeszcze chcesz wiedzieć poniżej:

 


Przy opracowaniu tematu skorzystano z książki „Guide to investing in gold and silver” Michaela Maloneya

 

Dołącz do nas na Facebook-u i odbierz 5 darmowych książek na temat zarabiania i inwestowania pieniędzy. Wejdź na stronę zarabianie pieniędzy i sprawdź jakie książki dostaniesz.

 Zobacz także oprócz złota i srebra na czym można zarobić.