Skip to content

Na czym zarabiać?

Poniżej zostały krótko scharakteryzowane formy inwestycji. Na niektórych z nich można szybko zarobić duże pieniądze. Prosimy o zapoznanie się z nimi zanim przejdziesz do zakładki Naucz się inwestować, w której dowiesz się jak nabyć praktycznych umiejętności wykorzystywania tych wszystkich instrumentów do zarabiania pieniędzy.

Rachunki bankowe, lokaty

To najbardziej popularna forma inwestycji. Zaletą ich jest dostęp do pieniędzy  i praktycznie brak możliwości utraty kapitału. Są to bezpieczne formy inwestycji. Ale niestety za to bezpieczeństwo zyski są niewielkie. Więc wbrew pozorom są to ryzykowne formy inwestycji długoterminowych ponieważ inflacja pochłania z nawiązką zyski.

Od kilku lat dostępne są lokaty pozwalające uniknąć płacenia podatku „Belki”, dzięki temu, że odsetki naliczane są każdego dnia. Są one niżej oprocentowane niż  standardowe lokaty, w których ten podatek jest naliczany. Jednak gdy przeliczymy sobie ile będzie z tego zysku dla nas to okazuje się, że te mniej oprocentowane lokaty, w których nie zapłacimy podatku „Belki”  dają nam większy zysk niż te z wyższym oprocentowaniem, w których ten podatek płacić musimy.

    od-zlotowki-do-stowki       inteligentne-oszczedzanie

Obligacje

Jest to nic innego jak pożyczka na określony termin udzielona rządowi lub organizacji w zamian za z góry określony zysk. Obligacje najczęściej są bardziej zyskowne od lokat
bankowych
aczkolwiek są one bardziej ryzykowne. Cena obligacji rośnie gdy spadają stopy procentowe i spada gdy stopy procentowe rosną. Możliwe jest uzyskanie straty z inwestycji w obligacje, gdy stopy procentowe nadmiernie wzrosną. Obligacje generalnie są odpowiednie dla inwestorów, którzy szukają wyższych zysków niż te na lokatach bankowych przy małym ryzyku.

Emitentem obligacji jest państwo, które zapewnia bezpieczeństwo inwestycji. Skarb Państwa ciągle potrzebuje środków na bieżące funkcjonowanie I pokrycie braków w budżecie.Powoduje to pojawianie się na rynku coraz to nowych emisji obligacji. Jedyne ryzyko jakie tutaj ponosimy dotyczy obligacji o stałym oprocentowaniu. Z ryzykiem tym mamy do czynienia  w momencie zmiany stóp procentowych przez NBP. Gdy stopy procentowe zostają podwyższone to nasze obligacje stają się mniej atrakcyjne, ponieważ ich oprocentowanie zostaje niezmienione wobec rosnących stóp NBP. Gdy jednak miejsce ma sytuacja przeciwna czyli NBP obniży stopy procentowe to nasze obligacje stają się bardziej pożądane, ponieważ ich oprocentowanie nie zmienia się wobec malejących stóp NBP.

Fundusze inwestycyjne

Sprawa tutaj jest dosyć prosta. Wpłacamy pieniądze, których zainwestowaniem zajmuje się zarządzający danym funduszem. Zyski mogą być o wiele większe niż w przypadku lokat czy
obligacji, ale występuje tutaj ryzyko utraty sporej części zainwestowanych środków.  Mówiąc w skrócie, żeby zarobić na funduszu  trzeba po prostu nabyć jednostki odpowiedniego funduszu w odpowiednim czasie i wiedzieć kiedy te jednostki sprzedać. Tylko tyle i aż tyle. Większość osób słyszała tylko o funduszach akcyjnych i obligacyjnych i nie zdaje sobie sprawy, że jest też wiele innych, również takich, które nie są uzależnione od cen akcji. Są także oczywiście takie na których zarabia się gdy ceny akcji na giełdach spadają (bessa).

   fundusze-inwestycyjne     fundusze-inwestycyjne-w-praktyce

Giełda Papierów Wartościowych

GPW kojarzy się większości osób wyłącznie z akcjami. Jest jednak z nimi pewien problem, gdyż można na nich zarobić tylko gdy kupimy taniej a sprzedamy drożej. Czyli możemy na akcjach zarabiać tylko gdy ich ceny rosną. Większość osób nie zdaje sobie sprawy o  istnieniu innych instrumentów notowanych na GPW, które pozwalają nam zarabiać nie tylko jak ceny akcji rosną, ale także i w tedy gdy ceny spadają. A to właśnie na spadkach można najwięcej i najszybciej zarobić.

Skupimy się jednak tutaj na akcjach. Są one udziałem w
przedsiębiorstwie, którego akcje nabyliśmy. Oferują one zyski w dwóch przypadkach:

  • gdy wzrasta wartość firmy, wzrasta także cena
    jej akcji;
  • firma może także zdecydować o wypłacie części
    wypracowanego zysku osobom posiadającym jej akcje. Jest to tzw. dywidenda.

Akcje są udziałami w firmie, mają więc one potencjał do generowania wysokich zysków, ale również i wysokich strat.

 GPW-II-Papiery-wartosciowe-w-praktyce   forex-podstawy

Nieruchomości

Jest to jedna z najlepszych form inwestycji. Większość zamożnych ludzi na inwestowaniu w nieruchomości się dorobiła lub też „trzyma” w nich swój majątek. Przy nieruchomościach najczęściej do zarobienia pieniędzy wykorzystuje się kredyt hipoteczny.

Na rynku nieruchomości można generować zyski głównie na dwa sposoby:

  • poprzez wzrost wartości nieruchomości,
  • poprzez czynsz pobierany z wynajmu.

  Jak-kupowac-nieruchomosci-ponizej-ich-wartosci-rynkowej  jak-znalezc-i-kupic-mieszkanie

Podziel się ze znajomymi